اریک اشمیت

اریک امرسون اشمیت (Eric Emerson Schmidt)، تاجر و مهندس نرم‌افزار آمریکایی است که بیش از همه با مدیریت اجرایی گوگل شناخته می‌شود. او یک دهه به‌عنوان مدیرعامل در گوگل فعالیت کرد و پس از آن هم چند سال به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره‌ی شرکت و سپس مدیرعامل آلفابت مشغول به کار شد. آخرین آمارهای مالی، او را با ۱۴/۱ میلیارد ثروت در رتبه‌ی ۹۲ ثروتمندترین افراد جهان قرار می‌دهند.

اریک اشمیت، ۲۷ آوریل ۱۹۵۵ در فالز چرچ ویرجینیا به دنیا آمد. مادرش النور اشمیت نام داشت و کارشناس ارشد روانشناسی بود. پدر اریک، ویلسون امرسون، استاد اقتصاد بین‌الملل در دانشگاه‌های ویریجینیا تک و جان هاپکینز بود و در زمان ریاست‌جمهوری نیکسون در وزارت خزانه‌داری فعالیت می‌کرد. خانواده‌ی اشمیت سه پسر داشتند و در زمان کودکی اریک، به‌خاطر مسائل کاری ویلسون به ایتالیا مهاجرت کردند. اریک کودکی خود را در این کشور گذراند و تأثیر آن را در چشم‌اندازهای آتی خود بالا عنوان می‌کند. دوران تحصیلات دبیرستان اریک با بازگشت به آمریکا همراه بود. او در دبیرستان یورک‌تاون منطقه‌ی آرلینگتون ویرجینیا تحصیل کرد و سال ۱۹۷۲ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. وی در نوجوانی فعالیت‌های ورزشی جدی داشت و به‌خاطر عملکرد خوب در دومیدانی، افتخارات متعددی را کسب کرد.

فعالیت‌های اشمیت در حوزه‌ی کامپیوتر و فناوری پس از کسب مدرک کارشناسی با جدیت شروع شدند. او که در اینترنشنال هاوس برکلی ساکن بود، در سال ۱۹۷۹ شبکه‌‌ای به‌نام Berknet در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی راه‌اندازی کرد که موجب دریافت مدرک کارشناسی ارشد از همان دانشگاه شد. او تحصیلات خود را در برکلی ادامه داد تا اینکه در سال ۱۹۸۲ موفق به دریافت مدرک دکترا در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر شد. تز دکترای اشمیت به مسائل مدیریت نرم‌افزارهای توسعه‌یافته و ابزارهایی برای حل آن مسائل اختصاص داشت. فعالیت در بل‌لبز با دستاورد مهم نرم‌افزاری برای اشمیت همراه بود. او در کنار مایک لسک، نرم‌افزاری به‌نام Lex نوشت. نرم‌افزار آن‌ها در ساختار کامپایلری کاربرد داشت و از عبارت‌های باقاعده، تحلیل واژگانی تولید می‌کرد. توسعه‌ی این کامپایلر مهارت‌های فنی نرم‌افزاری اشمیت را اثبات کرد که فرصت‌های فعالیت در سطوح بالای مدیریتی را به‌همراه داشت.

لری پیج و سرگی برین، گوگل را در سال ۱۹۹۸ تأسیس کردند. داستان تأسیس گوگل در مقاله‌های متعددی ذکر شده اما نکته‌ی مهم آن، ورود اولین سرمایه‌گذاران و پیشنهاد استخدام مدیرعامل است. اولین سرمایه‌گذار گوگل، اندی بچتولشیم، هم‌‌بنیان‌گذار سان مایکروسیستمز بود که با ۱۰۰ هزار دلار، سرمایه‌ی اولیه‌ی شروع به کار موتور جست‌وجو را فراهم کرد.

سال ۱۹۹۸، سه سرمایه‌گذار فرشته به جمع حامیان گوگل پیوستند. جف بزون بنیان‌گذار آمازون، دیوید چریتون استاد علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد و رام شریرام از کارآفرینان دنیای فناوری در کنار دوستان و آشنایان دو بنیان‌گذار جوان، سرمایه‌ای نزدیک به یک میلیون دلار برای جدی‌تر شدن فعالیت‌ها فراهم کردند. اولین دفتر گوگل در منلو پارک کالیفرنیا با همین سرمایه‌ی اولیه فراهم شد. به‌علاوه در سال ۱۹۹۹ هم یک دور جذب سرمایه‌ی دیگر به ارزش ۲۵ میلیون دلار انجام شد که بزرگانی همچون سرمایه‌گذاران خطرپذیر Kleiner Perkins و Sequoia Capital در آن حضور داشتند.

اریک اشمیت در میان ثروتمندترین مدیران دنیای فناوری قرار دارد و هزینه‌کردن‌های متعدد برای لوازم و مسکن، رفتار مرسوم این دسته افراد است. او یک جت شخصی با نام Gulfstream V دارد که به قیمت ۲۰ میلیون دلار خریداری شد. به‌علاوه، یات شخصی Lone Ranger هم از دارایی‌های این میلیاردر فناوری بود که در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۱۴ میلیون دلار فروخته شد. البته او یات دیگری به‌نام Oasis نیز دارد که ارزشی نزدیک به ۷۲ میلیون دلار برای آن تخمین زده می‌شود.

بازدیدها: 2996

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *